O bolesti v krku

O bolesti v krku

Hrdlo začíná v zadní části ústní dutiny a pokračuje do horních cest dýchacích a trávicího traktu a skládá se ze tří částí: mandle, hltan a hrtan.

Dalo by se na něj pohlížet jako na dálnici, po níž putují vzduch, prach a potraviny, ale s filtračním pruhem pro všechny bakterie, viry a další dráždivé látky, které do něj mohou proniknout.

Úloha hrdla spočívá v zachycení těchto dráždivých látek a jejich vypuzení dříve, než způsobí další potíže. Tento proces může vést k zánětu v krku nebo infekci hrdla.

Bolesti v krku jsou běžné zejména u dětí a mladistvých, a to především proto, že mladí lidé si ještě nevytvořili imunitu proti mnoha virům a bakteriím, které mohou bolesti v krku způsobit.

 

Příčiny bolesti v krku

Bolest v krku je často známkou toho, že můžete mít v této oblasti infekci, ale podráždění hrdla, zarudnutí a otok mohou mít i jiný původ - například cigaretový kouř, znečištěné životní prostředí, namáhané hlasivky a dokonce i změny teploty vzduchu.

Existuje spousta příznaků bolesti v krku a infekce hrdla, od ošklivé škrábavé bolesti při polykání k náhlému chraplavému hlasu.

Bolesti v krku navíc mohou provázet další příznaky, jako například:

 • Rýma
 • Oteklé uzliny
 • Bolest hlavy
 • Bolesti svalů a kašel
 • problémy s krkem jako například zánět (zarudnutí a otok) hrdla - může jít o bolest pouze na jedné straně

Na trhu naštěstí existuje spousta léků proti bolesti v krku. Existují léky, které mohou pomoci uklidnit bolest, a jejich účinek může pokračovat i poté, co se pastilka rozpustí. Vyhledejte si Strepsils v mé referenční knihovně a najděte vhodné prostředky proti bolesti v krku.

 

Jak se vyhnout bolestem v krku

To nejlepší, co můžete udělat, je na prvním místě zabránit infekci nebo podráždění krku. Ale kdo z nás si v dnešní uspěchané době může dovolit zůstat doma pokaždé, když zaslechne, že se v jeho okolí objevily problémy s bolavým krkem?

Pokud chcete mít v boji s bolestmi v krku šanci, zkuste následující:

 • Vyhněte se kontaktu s těmi, kteří trpí bolestmi v krku
 • Vyhněte se dráždivým látkám, které mohou způsobit zarudnutí a otok. Uvědomte si, že cigaretový kouř, znečištění, zvyšování hlasu nebo dokonce změny klimatizace (pokud jde o krk, není klimatizace rozhodně váš přítel)
 • Dýchejte nosem. Váš nos funguje jako vynikající filtr bakterií a jiných škodlivých dráždivých látek a pomáhá ohřívat vzduch, který nasáváte do plic
 • Upravte svůj jídelníček - důležité vitamíny v ovoci a zelenině pomohou podpořit Váš imunitní systém
 • Omezte kouření a vyhýbejte se cigaretovému kouři jiných
 • Pravidelně polykejte. Sliny, které se tvoří ve vašich ústech, pomáhají při "proplachování" hrdla
 • Hodně pijte - doušek vody pomůže zmírnit sucho v krku

 

Strepsils Med a Citron, Strepsils Mento a Eukalypts, Strepsils Pomeranč s vitamínem C, Strepsils Citron bez cukru, Strepsils Plus a Strepsils Plus Spray jsou léky k vnitřnímu užití.

Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.